skip to Main Content

Hypotéky

Hypotéky jsou jednoznačně nejsnazší možností, jak v dnešní době dlouhodobě financovat bydlení, ale i nákupy výraznějšího charakteru. Samozřejmě převažují hypotéky klasické, na bydlení, které jsou ze zákona jasně vymezené a prostředky, které jsou jejich zřízením získané, musí jít přímo na pokrytí nákladů na bydlení. Může jít samozřejmě o nákup, výstavbu, rekonstrukci či vypořádání více spolumajitelů. Na to vše zákon pamatuje. Důležité je však, aby využití hypotéky bylo spjato výlučně s nemovitostí obvykle určenou k bydlení či rekreaci.

Jak vybrat správnou hypotéku?
Výběr hypotéky není vůbec snadný. Bankovní ústavy a stavební spořitelny soupeří prakticky o každého klienta, tudíž jsou nabídky velice výhodné a instituce se předhánějí ve speciálních akcích a nabídkách. Důležité je porovnat nabídky se stejnými parametry a nedat pouze na základní ukazatel, který v konečném důsledku nemusí mít tak výraznou váhu. Porovnání bank a spořitelen pak dává jasnou ukázku toho, kudy by se měl člověk ubírat a kde může výrazné prostředky ušetřit. Nejprve je však nutné si ujasnit, jak velkou hypotéku člověk chce a jak dlouho ji chce splácet.

Na co dát pozor při výběru hypotéky?
Cena hypotéky je prakticky tím jediným, co spotřebitele skutečně zajímá. Z čeho se ale taková cena hypotéky skutečně skládá? Jde o faktory jako doba fixace, tedy období, po které nebude splátka hypotéky, ani úrok měněny. Úroková sazba je v období fixace stálá. Čím delší však toto období fixace je, tím vyšší je obvykle úrok. Banka totiž musí podstoupit větší riziko v odhadu této sazby. V některých případech však může i spekulace na dobu fixace nějaké peníze uspořit. Další faktor je cena nemovitosti a velikost hypotéky. Respektive poměr těchto dvou částek. Čím větší je rozdíl v obou sumách, tím lacinější může hypotéka být. Samozřejmě sám klient a jeho finanční schopnosti hrají nezanedbatelnou roli. Čím vyšší rozdíl mezi příjmy a splátkou hypotéky, tím výhodnější mohou být podmínky. Důležité jsou také další závazky a předešlá platební morálka, pokud klient byl již někdy dlužníkem.

Back To Top